Proces adaptacji powinien zachodzić stopniowo. Trwa najczęściej od kilku dni do nawet miesiąca. Warto poświęcić pierwszy tydzień lub dwa, by powoli wydłużać czas spędzany przez dziecko w placówce. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala dziecku zbudować pozytywny obraz nowego miejsca.
Za każdym razem staramy się podchodzić do adaptacji nowego dziecka w sposób indywidualny, dlatego też nie mamy jednego "z góry" ustalonego wzoru dni adaptacyjnych. To czas, gdy dziecko powoli oswaja się ze Żłobkiem / Przedszkolem, zostając w nim tylko na kilka godzin. Na początku rodzic jest w pobliżu, a gdy dziecko zaczyna się adaptować w grupie rówieśników i opiekunów, powoli wycofuje się i w końcu zostawia dziecko pod okiem nauczyciela (pozostając w kontakcie telefonicznym). Z każdym kolejnym dniem taki pobyt dziecka w placówce stopniowo się wydłuża (indywidualne ustalenia rodzica z wychowawcą grupy).
W całym procesie dużą rolę pełni rodzic, który daje poczucie bezpieczeństwa i wspiera w nowej dla dziecka sytuacji. Pamiętaj, aby przed posłaniem dziecka do placówki postarać się nie wprowadzać w jego życiu żadnych dużych zmian. Maluszek, który czuje się bezpiecznie, znacznie łatwiej przechodzi przez okres adaptacyjny.